TURNUVA HAKKINDA

Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası, tüm Türkiye'deki lise öğrencilerinin parlamenter münazara sistemiyle yarışacağı ulusal bir turnuvadır. Bu turnuva Münazara Tanıtım Etkinlikleri, Eğitim Kampları, Çevrim içi Ders Modülleri, Bölge Şampiyonaları ve Türkiye Final Şampiyonası etaplarından oluşmaktadır.


• Münazara Tanıtım Etkinlikleri: Öğretmenlere Yönelik Tanıtım Etkinlikleri ve Öğrencilere Yönelik Tanıtım Etkinlikleri olmak üzere 2 başlıktan oluşmaktadır.

1. Öğretmenlere Yönelik Tanıtım Etkinlikleri: Lisede çalışan öğretmenlere yöneliktir. Münazara turnuvasının detayları ve parlamenter münazaranın formatı anlatılır. 1,5 saatlik çevrim içi oturumlardan oluşmaktadır.

2. Öğrencilere Yönelik Tanıtım Etkinlikleri: Lise öğrencilerine yöneliktir. Öğrencilerden turnuva boyunca neler beklendiği, turnuva adımları ve parlamenter stil münazaranın ne olduğu anlatılmaktadır. 1,5 saatlik çevrim içi oturumlardan oluşmaktadır.

• Çevrim İçi Münazara Eğitim Kampları: Öğrencilere hem proje tanıtımı hem temel teknik münazara eğitimleri gerçekleştirilir. Hafta sonu (2 gün) boyunca sürmektedir.

• Münazara Modülleri: Kamp eğitimleri ile teknik münazara eğitimlerini alan öğrenciler; turnuva maçlarında karşılarına çıkabilecek hukuk, uluslararası ilişkiler, bağımlılıkla mücadele gibi içeriklerin de eğitimini görmektedir. 12 dersten oluşmaktadır. Bir ay boyunca (haftada 3 gün) sürmektedir.

• Bölge Şampiyonaları: Toplam 9 bölgede yapılacak (Ankara-İzmir, Ege, Akdeniz, Karadeniz, Marmara, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İstanbul) ve her bölgeden 160'ar takımın katılımına açık olacak olan bölge şampiyonaları; final etabına kadar çevrim içi, final etabında ise her bölgeden seçilecek bir ilde yüz yüze gerçekleştirilecektir. İstanbul şampiyonası tamamen yüz yüze gerçekleştirilecek olup, takım kotası 200 olacaktır.

• Türkiye Finali Şampiyonası: İstanbul hariç, 8 bölge şampiyonasının yarı finalist olmaya hak kazanan takımları (8'er takım); Türkiye final şampiyonasına katılacaktır. İstanbul'dan 16 takımın katılacağı Türkiye finali, projenin son etabıdır. 80 takımın katılacağı bu turnuva yüz yüze olarak İstanbul'da yapılacaktır.

Türkiye Final Şampiyonası’nın üst tur maçlarının “Tecrübeli” ve “Yeni Başlayanlar” adıyla iki kategorisi olacaktır.

Tüm katılımcılar tur maçlarında ortaklaşa yarışacaktır. Sonrasında çeyrek finale çıkan takımlar "Yeni Başlayan" ve "Tecrübeli" adlı iki farklı listede sıralanacaktır. Çeyrek final, yarı final etaplarında tecrübeli ve yeni başlayan yarışmacılar; ayrı ayrı yarışacak, finalleri de iki kategoride ayrı ayrı yapılacaktır.

Türkiye Final Şampiyonası “Yeni Başlayan” ve “Tecrübeli” kategorilerinin şampiyon takımları; Yeşilay Türkiye Geneli Münazara Şampiyonu olarak ödüllendirilecektir.