TURNUVA HAKKINDA

Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası, Türkiye genelinde lise öğrencilerinin katılımlarıyla, parlamenter münazara sistemi esas alınarak gerçekleşen ulusal bir turnuvadır. Turnuva; tanıtım etkinlikleri, eğitim kampları, bölge şampiyonaları ve Türkiye Final Şampiyonası olmak üzere dört aşamadan oluşmaktadır.

Turnuva başvuru süreci, eğitim ve şampiyona olmak üzere 2 aşamadan oluşmaktadır.

Turnuva’nın eğitim programına https://munazara.yesilay.org.tr/assets/img/egitim-takvimi-2023-2024.pdf  bağlantısı üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğitim programı sonrasında 2 Şubat 2024 tarihinden itibarenhttps://munazara.yesilay.org.tr/ adresi üzerinden şampiyona başvurularına erişebilirsiniz.

Eğitimler için bireysel başvuru kabul edilirken şampiyonalar için takım başvurusu kabul edilecektir.

Şampiyonalara başvurmak için eğitimlere katılmış olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Turnuvanın; bölge finalleri ve Türkiye Final Şampiyonası hariç tüm aşamaları çevrim içi gerçekleştirilecektir.

Yeşilay Münazara Şampiyonası bölge tanıtım tarihleri için tıklayınız.

• Münazara Tanıtım Etkinlikleri:
Öğretmen ve öğrencilerin katılım sağlayabileceği, her bölgeye ait ayrı tanıtım etkinlikleri gerçekleştirilecektir.

Tanıtım etkinliklerinde münazara programının detayları, turnuvanın aşamaları ve münazara formatı hakkında bilgi verilecektir.

1 saat sürecek olan çevrim içi oturumlardan oluşan tanıtım etkinliklerinde turnuvanın bir sonraki aşamalarına dair bilgilendirme yapılacaktır.

Eğitim programına katılmak için tanıtım etkinliklerine katılım zorunlu değildir.

• Çevrim İçi Münazara Eğitim Kampları:
Eğitim süreci, toplam 24 oturumu içeren 3 farklı kamptan oluşur.

Her kamp 2 tam gün sürer.

Çevrim içi münazara eğitim kampları, öğrencilerin turnuvadan önce bilmesi gereken bütün içeriği kapsamaktadır.

Eğitimlere katılım ücretsizdir.

Şampiyonalara başvuru yapabilmek için eğitimlere katılmış olmak zorunlu değildir.

Turnuva, lisede örgün öğrenim gören ve münazara eğitimi almak isteyen herkesin katılımına açıktır.

Eğitim programı, münazaraya dair teknik konuların yanı sıra; hukuk, ekonomi, uluslararası ilişkiler gibi katılımcıların maçlarda karşılaşabileceği konuları da içermektedir.

• Bölge Şampiyonaları:
Bölge Şampiyonaları, toplam 10 bölgede (Ankara, İzmir, İstanbul, Ege, Akdeniz, Karadeniz, Marmara, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu) gerçekleştirilecek olup her bölgeden yüz yirmişer takımın başvurusuna açık olacaktır. Final etabına kadar çevrim içi, final etabında ise her bölgeden seçilecek bir ilde yüz yüze gerçekleştirilecektir.

• Türkiye Finali Şampiyonası:
Her bölgede ayrı ayrı gerçekleştirilecek olan bölge şampiyonalarında yarı finale çıkan takımlar Türkiye Final Şampiyonası’na katılmaya hak kazanacaktır. Her bölge şampiyonasından sekizer takım olmak üzere toplam 80 takım Türkiye Final Şampiyonası’na katılacaktır.

Türkiye Final Şampiyonası, Turnuvanın son aşamasıdır. İstanbul’da yüz yüze gerçekleştirilecek olan Türkiye Final Şampiyonası’na katılacak öğrenci ve danışman öğretmenlerin, ulaşım ve konaklama giderleri Yeşilay tarafından karşılanacaktır.